Przeskocz do treści

Konwertytka rekordzistką Guinnessa?

04/04/2013

W czasie tegorocznej Wigilii Paschalnej, w Baltimore, w Stanach Zjednoczonych, do pełnej jedności z Kościołem Katolickim została przyjęta Catherine Bellis, która ma 101 lat. Jest prawdopodobnie najstarszą konwertytką we współczesnej historii amerykańskiego katolicyzmu. Wraz z nią, katolikami zostało kilkadziesiąt osób z episkopalnej Parafii św. Tymoteusza (w przeciwieństwie do parafii katolickich, w tradycji anglikańskiej parafie liczą zwykle około 100 osób).

W lutym, po około rocznym okresie rozeznawania woli Bożej, parafianie podjęli niemal jednogłośną decyzję o opuszczeniu Kościoła Episkopalnego (grupującego amerykańskich anglikanów) i przejściu na katolicyzm. Do ich decyzji niewątpliwie przyczyniło się stopniowe odchodzenie Kościoła Episkopalnego od tradycyjnego nauczania chrześcijańskiego w kwestiach wiary i moralności. Przedstawicielom parafii zapowiedziano między innymi, że będą się u nich musiały odbywać ceremonie „ślubne” dla osób tej samej płci. Wierni są przygotowani na to, że o ile nie uda im się wynegocjować z diecezją episkopalną umowy najmu kościoła, to będą się musieli przenieść w inne miejsce. Wraz ze swoimi parafianami, katolikiem został pastor Terry Sweeney (żonaty od 30 lat, ojciec dwójki dzieci), który jest obecnie kandydatem do święceń w Kościele Katolickim.

Przechodzenie całych parafii anglikańskich do Kościoła Katolickiego, z zachowaniem ich spoistości jako wspólnot, stało się możliwe po wydaniu przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej Anglicanorum Coetibus (łac. „grupy anglikanów”). Wcześniej możliwe były konwersje indywidualne. Obecnie, w Stanach Zjednoczonych (wraz z Kanadą), Wielkiej Brytanii oraz Australii istnieją specjalne Ordynariaty dla wiernych wywodzących się z tradycji anglikańskiej. Funkcjonują one na prawach diecezji i grupują wydzielone parafie, które choć wyznają wszystkie prawdy wiary katolickiej i pozostają w pełnej jedności z papieżem, to zachowują wiele dotychczasowych tradycji anglikańskich (zwłaszcza liturgicznych i chóralnych), w szczególności możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn na kapłanów. W rejonie Baltimore (stolica stanu Maryland), do amerykańskiego Ordynariatu, który istnieje ledwie kilkanaście miesięcy, włączyły się już wcześniej dwie inne parafie. Niedaleko od Parafii Św. Tymoteusza mieści się też klasztor Sióstr Wszystkich Świętych od Ubogich, które już w 2009 roku przeszły wspólnie z anglikanizmu na katolicyzm.

Pani Bellis była związana z Parafią św. Tymoteusza przez całe swoje długie życie. W tym kościele została ochrzczona i tam poznała męża (który śpiewał w chórze). Doczekała się z nim ośmiorga dzieci. W parafii przez wiele lat uczyła w szkółce niedzielnej i udzielała się w bractwie ołtarza. Jednak kiedy doszło do ostatecznego głosowania, stujednolatka nie miała wątpliwości.

– Spędziłam tu całe życie i kiedy zastanawiałam się, co dalej, Pan oznajmił mi, jaką decyzję powinnam podjąć – oznajmiła na spotkaniu parafialnym. – Badałam stan swojej duszy i modliłam się o odpowiedź, czy powinnam opuścić wspólnotę, w której się wychowałam, i przystąpić do Kościoła Katolickiego. Wtedy Pan powiedział: „Zrób to!” A kiedy Pan coś do mnie mówi, po prostu staram się to jak najlepiej wykonać.

Pani Bellis ze zwierzchnikiem Ordynariatu dla katolików tradycji anglikańskiej, który przyjął ją do Kościoła Katolickiego

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: